8mar2024

W ostatnim tygodniu grupa „Ananaski” realizowała ciekawy temat pt: „W kinie i teatrze”. Dzieci miały już okazję oglądać film w kinie, jak również spektakl teatralny. Na bazie dotychczasowych doświadczeń i wiedzy, poszerzaliśmy nasze wiadomości o tych miejscach. Wyjaśnialiśmy pojęcia związane z kinem i teatrem, wskazywaliśmy różnice między nimi, odgrywaliśmy scenki teatralne, tworzyliśmy własne przedstawienia wykorzystując do nich samodzielnie zrobione kukiełki i przedszkolne pacynki. Duże zainteresowanie wzbudził teatrzyk Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka), to inaczej „papierowy teatr”, kreatywne narzędzie działania, które stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób obejrzeliśmy i usłyszeliśmy legendę o Smoku Wawelskim. Miłym i niezwykle ciekawym doświadczeniem było spotkanie z panem Dariuszem Struszczakiem – dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Piątku. Nasz gość w ciekawy i przystępny sposób opowiadał o produkcji filmowej, zawodach związanych z kinem i teatrem, jak również własnej pracy artystycznej. Na koniec podarował nam upominek w formie książeczek i płytę z piosenkami z filmu „Akademia Pana Kleksa”. W podziękowaniu za miłe spotkanie „Ananaski” zaprosiły swojego gościa na XVIII Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny, którego organizatorem jesteśmy w tym roku. Trzymajmy więc kciuki za małych aktorów!

Opracowała:  P. Michalak

8mar2024

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek –
To jest od chłopców upominek”  Zbigniew Jeżyna

Ósmy marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków oraz słodkiego poczęstunku. We wszystkich grupach słychać było zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki. A jedna sala przedszkolna zamieniła się w tym dniu w salon SPA. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
Rodzicom bardzo dziękujemy za współpracę, wyrazy pamięci i zaangażowanie w przygotowanie, by Dzień Kobiet był wyjątkowy i niepowtarzalny.

Opracowała: K. Mikołajczyk