Tydzień Głośnego Czytania

,,Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz ograniczenie telewizji i komputera”.
Jim Treleas

W dniach 26.05 – 01.06.2021 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Tydzień Głośnego Czytania. Celem tego święta jest promowanie czytelnictwa już od najmłodszych lat. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Hasło tegorocznej edycji brzmi: LUBIMY CZYTAĆ POLSKICH AUTORÓW. Każdy dzień w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom przyniósł wiele atrakcji i niespodzianek. Wydarzenia, które miały miejsce w Tygodniu Głośnego Czytania sprawiły, że dzieci poznały różnorodne utwory o wartościach: wychowawczych, poznawczych oraz kształcących. W rolę czytających wcielili się nauczyciele, rodzice, uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pani bibliotekarka. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, ich czytanie wspaniale rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo dzieci, a także pozwala przeżywać wspaniałe przygody wspólnie z ich bohaterami. Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu również z rówieśnikami. Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia. Obecność książki w życiu dziecka jest niezbędna, a nawyk czytania i miłości do książek muszą wykształcić już w dzieciństwie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie zgodnie z przeslaniem kampanii Cała Polska czyta dzieciom- „Czytaj dziecku 20 minut dziennie codziennie”, bo jak stwierdził włoski pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Bierzmy więc książki w dłoń i czytajmy, czytajmy dzieciom i sobie!

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content