Audycja muzyczna pt. „Afro-kubańskie brzmienie”

Lutowy koncert zespołu „Atelier” nosił tytuł: „Afro – kubańskie brzmienia”. Pani Patrycja i jej gość pan Angel Diaz zabrali nas na muzyczno – taneczną wycieczkę na Kubę. W pierwszym bardzo energetycznym występie pan Angel jako bóg psot – Elegua przedstawił historię zapisaną w tańcu. Pani Patrycja, w pięknym stroju – jako bogini wody Yamala – odtworzyła podwodną historię. Kolejny taniec opowiadał o bogu ognia, grzmotów i bębnów – Chango. Nasz gość przywiózł z Hawany ciekawe instrumenty: shaker wykonany z tykwy i pestek owoców egzotycznych, bęben z dwiema membranami (brzmiącymi wysoko i nisko) oraz klawe, które należy odpowiednio trzymać w dłoni, aby wydało właściwy dźwięk. Chętne dzieci zostały włączone do tańca i gry na instrumentach. Następnie pani Patrycja w kolorach słońca wytańczyła historię bogini dobrobytu – Ochun. Natomiast pan Angel, w symbolicznym zielono – czarnym stroju, w tańcu groźnego boga Ogguna odzwierciedlił ciężką pracę na polach trzciny cukrowej. Na koniec dzieci poznały nowe hiszpańskie słowo – la vaca czyli krowa i wspólnie zatańczyły merengue do piosenki o krówce – „La vaca”.

Opracowała: K. Wójcik

Skip to content