26lut2021

W ramach projektu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury” nasze maluszki zrealizowały kolejny moduł: „Misiowe laboratorium Czterech żywiołów” . Głównym celem zajęć było zaciekawienie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym ich świecie. Mali badacze mieli okazję przeprowadzić proste doświadczenia i eksperymenty. Dzieci badały m.in czy woda jest dobrym rozpuszczalnikiem oraz czy można balon nadmuchać bez użycia pompki i ust. Sprawdzały również jak zabarwiona woda wędruje z jednego do drugiego naczynia, a także co dzieje się z zapaloną świeczką przykrytą słoikiem. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości a jednocześnie sprawiło, że uczyły się odkrywając to co nieznane a zarazem fascynujące.

Opracowała: K. Mikołajczyk

„Dinozaurów różnych wiele
Dla Was dzieci – przyjaciele
Choć jaszczury to straszliwe
Dziś są dla nas nieszkodliwe”

Wspaniałą okazją do zainteresowania dzieci i zdobycia wiedzy o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę, był Dzień Dinozaura, który wypada 26. lutego. Tego dnia dzieci podczas zajęć dowiedziały się wielu ciekawostek nt. dinozaurów, m.in kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały te niezwykłe gady. Dzieci wysłuchały dźwięków z prehistorycznego lasu, wykonały pracę plastyczną, a w zabawach ruchowo – naśladowczych zamieniały się w dinozaury. Największą radość u dzieci wzbudziło jednak obejrzenie erupcji wulkanu. To był dzień pełen wrażeń.

Opracowała: K. Mikołajczyk

26lut2021

Wielkie gady, chyba wiecie?
Królowały na tym świecie.
Ostre zęby i pazury,
Pochodziły z kredy, z jury…
Dinozaury, to temat, który nie od dziś fascynuje większość przedszkolaków. W miniony piątek, a dokładnie 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Na tę okoliczność zorganizowaliśmy w naszej sali kącik tematyczny ,,Śladami dinozaurów”, który powstał dzięki zaangażowaniu naszych ,,Dzielnych Zajączków” , których niezwykle fascynuje świat tych prehistorycznych stworzeń. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. ,,Świat dinozaurów” z której dowiedziały się: Co oznacza słowo dinozaur?, Kiedy żyły dinozaury?, Jak wyglądały?, Jak wyglądała Ziemia gdy na świecie żyły te wielkie stworzenia?, Skąd wiemy tyle o dinozaurach?, Dlaczego dinozaury wyginęły?, Jak wyglądały jaja dinozaurów?, Czy wszystkie dinozaury były ogromne? Gatunki dinozaurów?, Gdzie w Polsce można wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć ,,dinozaury”? Najbardziej zainteresowały nasze przedszkolaki zabawy w paleontologa czyli wykopywanie z piasku ,,szkieletów dinozaurów”, co przysporzyło dzieciom wiele emocji i pozytywnych przeżyć. Przy tej okazji mieliśmy możliwość utrwalania pojęć matematycznych – umiejętność przeliczania, porównywania wyglądu, określania wielkości dinozaurów, segregowania wg określonej cechy. Było też wiele zabaw ruchowych oraz zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solnej i farb. Dzieci samodzielnie tworzyły skamieliny. Dzień Dinozaura upłynął na wielkim odkrywaniu, poszukiwaniu i doświadczaniu, ale przede wszystkim, na kreatywnej zabawie.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

26lut2021

Od najmłodszych lat powinno się rozwijać świadomość prawidłowego odżywiania, dlatego też tydzień temu, przedszkolaki z grupy V samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie w ramach tematu „Jesteśmy samodzielni w kuchni”. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, rozmawialiśmy, jak dbać o swoje zdrowie. Skrzaty doskonale wiedzą, co warto jeść, a co należy ograniczać. Starszaki pamiętały również o zachowaniu zasad higieny – myciu rąk, a także o zasadach bezpieczeństwa podczas posługiwania się widelcem. Dzieci komponowały ciekawe kanapki, wybierając swoje ulubione warzywa. Nawet największe niejadki z wielkim zaangażowaniem tworzy swoje kanapki i co najważniejsze zjadały to co miały na talerzu. Niektóre przedszkolaki postanowiły zrobić takie kanapki rodzicom w domu!

Opracowała: K. Wójcik