Wycieczka do „Stajni Lusi” w Konarzewie.

W dniu 07.06.2021 r. dzieci z grupy ,, Zajączki”, ,,Skrzaty” oraz ,, Sowy” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Zagrody Edukacyjnej ,, Stajnia Lusi w Konarzewie”. Gospodarze zagrody pięknie powitali dzieci ubrani w stroje ludowe. Na przedszkolakach taki tradycyjny strój, zrobił ogromne wrażenie. W ramach dwóch ścieżek edukacyjnych dzieci poznały proces powstawania chleba ,, Od ziarenka do bochenka”. ,, Zajączki” i ,,Sowy” zapoznały się z rodzajami zbóż, narzędziami i maszynami z których dawniej korzystano na wsi. Trzymając w ręku prawdziwy cep z ogromnym zaangażowaniem dzieci wydobywały ziarna z kłosów oraz oddzielały ziarna od plewów. Samodzielnie uzyskały mąkę mieląc ziarno w żarnie. Bronowały ziemię na polu i siały zboże. W kuchni samodzielnie formowały chlebki i przygotowały je do wypieku, by na koniec wycieczki zabrać je do domu. ,,Skrzaty” w ramach zajęć ,, Droga mleczna” oglądały dawne naczynia i narzędzia służące do wyrobu masła i twarogu oraz samodzielnie uczestniczyły w procesie ich powstawania. Największą atrakcją dla dzieci okazało się karmienie zwierząt: koni, kucy, owiec, kur, indyka, gęsi. Podczas wyprawy na pobliską łąką dzieci miały możliwość dojenia krowy. Dla wielu okazało się to nie lada wyzwanie. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego wiejskiego posiłku na świeżym powietrzu na pięknie zdobionych wozach: chleba z własnego wypieku z prawdziwym masłem , konfiturą jabłkową oraz pysznymi serami, które zostały przygotowane przez ,, Naszych Wspaniałych Gospodarzy”. Dzieci najlepiej rozwijają się bezpośrednio poznając otaczający je świat – poprzez wzrok, zapach, dotyk, doświadczanie. Czas spędzony w nowym środowisku, pełnym nieznanych dotąd widoków, dźwięków i zapachów, poszerzył horyzonty naszych maluchów. Możliwość przebywania na łonie natury oraz bliski kontakt z oswojonymi zwierzętami były atrakcją i ważną lekcją wrażliwości na sferę przyrody. Czas spędzony w ,, Zagrodzie Edukacyjnej w Konarzewie” dostarczył dzieciom radości, pobudził ich zmysły i dał początek nowym pasjom. Dziękujemy i już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty.

 

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content