Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła”

Tłusty Czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się „Zapust” a nieodzownym jego akcentem są pyszne pączki. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się w naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością czekały na ten dzień. Najpierw dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy do tekstu Marii Kownackiej „Pączki i faworki u babci Honorki”. W pogadance o Tłustym Czwartku dzieci poznały ludowe tradycje związane z zakończeniem karnawału. Na zakończenie odbyła się degustacja pączków oraz chrustów czyli faworków. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami a łasuchy prosiły o dokładkę. Była to dobra okazja do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Opracowała: A. Błaszczyk

Skip to content