Projekt edukacyjny ,,Muzyka łączy pokolenia”

„Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?”
Ludwik Jerzy Kern

Od 2 do 9 marca 2020 grupa ,,Ekoludki” realizowała projekt edukacyjny pt. ,,Muzyka łączy pokolenia”, który miał na celu przybliżenie dzieciom tematyki związanej z muzyką, wybranymi gatunkami muzycznymi oraz instrumentami. Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia mapy myśli i skojarzeń związanych z muzyką, a od wtorku przystąpiliśmy do działania, aby poznać tajniki muzyki i dźwięków oraz rozwijać umiejętności taneczne, muzyczne i rytmiczne. W ciągu tygodnia odkrywaliśmy dźwięki i muzykę przedmiotów. Przedszkolaki wydobywały dźwięki z różnych przedmiotów, a następnie z pomocą nauczyciela stworzyły akompaniament do wybranych utworów z wykorzystaniem dzwonków diatonicznych. Ekoludkowa orkiestra spisała się na medal i udowodniła, że grać mogą nie tylko instrumenty, ale wiele przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieci także wsłuchiwały się w dźwięki przyrody. Muzyka natury była dla nich inspiracją w stworzeniu pracy plastycznej. Wykorzystując farby i własne ręce przedszkolaki stworzyły piękne kompozycje pod wpływem dźwięków natury oraz wybranych gatunków muzycznych. W naszej sali powstał ,,Sklep muzyczny” w którym dzieci mogły samodzielnie doświadczyć muzycznych doznań, poznawać brzmienie danego instrumentu oraz urządzać mini koncerty w sali. Na nurtujące dzieci pytania, takie jak: Czy dźwięki mają kolory?, Skąd się wzięła muzyka?, Czy muzykę można zobaczyć? odpowiedzi szukaliśmy w literaturze. Ekoludki do muzycznych zabaw wykorzystywały instrumenty, które samodzielnie tworzyły z materiałów wtórnych. Obejrzały prezentację multimedialną na temat ,,Instrumentów muzycznych” klasyfikowały instrumenty wg. trzech kategorii: instrumentów dętych, klawiszowych i strunowych, co nie sprawiło najmłodszym żadnej trudności. Poznały wybrane gatunki muzyczne do których samodzielnie tworzyły ruch. Bawiliśmy się przy tym świetnie!

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content