Poznajemy symbole narodowe

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel jest i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste” Cz. Janczarski

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny i kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam wiele okazji do kształtowania u dzieci postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, do rozbudzania tożsamości narodowej. W naszym przedszkolu, w każdej grupie dzieci poznawały symbole narodowe- godło, flagę i hymn. Z dużym zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny pt.: „Polak mały”, który w ciekawy i dostosowany dla dzieci sposób opowiedział o naszych symbolach narodowych. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi, dlaczego w godle Polski umieszczony jest orzeł, co symbolizują kolory na fladze Polski oraz kiedy można usłyszeć hymn. Wykonały także wiele patriotycznych prac plastycznych, m.in. biało-czerwone flagi, a 2 maja, włączyły się w Gminne Obchody Święta Flagi powiązane ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnie z przedstawicielami władz Gminy, uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, przedszkolaki przemaszerowały ze swoimi chorągiewkami ulicami Piątku pod Pomnik Geometrycznego Środka Polski, gdzie odśpiewały hymn Polski. Na zakończenie zapozowały do wspólnego zdjęcia. Z pewnością tak obchodzony Dzień Flagi zapamiętają na długo. Dzięki takim działaniom uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego.

Skip to content