„Szlakiem kolorowych drzew”

W piątek 08.10.2021r. dzieci z grup „Pszczółki” i „Motylki” uczestniczyły w pieszej wycieczce do ,,Tajemniczego Ogrodu”. Celem wyprawy było przeprowadzenie terenowych zajęć edukacyjnych związanych z obchodami „Dnia Drzewa” przypadającego w naszym kraju na dzień 10-ego października. Idea „Dnia Drzewa” zrodziła się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX w. Przesłaniem niniejszej akcji jest zwiększanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Nasze przedszkole posiada teren zielony zwany „Tajemniczym Ogrodem”, w którym znajdują się różnego rodzaju nasadzenia. Miejsce to jest wspaniałą bazą dydaktyczną pod zagadnienia proekologiczne. W piątkowe słoneczne przedpołudnie drużyna dzielnych badaczy wybrała się na osiedle Konarskiego. Na miejscu okazało się, że nasz ogród jak okazało przybrał już piękne, wielobarwne, jesienne szaty. W oczy rzucały się czerwone owoce jarząbów, dorodne żołędzie oraz różnego pokroju szyszki z otaczających drzew iglastych. Podczas pobytu w ,, Tajemniczym ogrodzie” dzieci poznały wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych oraz etapy wzrostu drzewa. Dopasowywały zrzucone już liście do przygotowanych wcześniej odpowiadających im cieni. Prowadziły indywidualny dziennik przyrody oparty na bezpośredniej obserwacji. Dowiedziały się w jaki sposób dbać o najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób chronić przyrodę. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zabawie ruchowej z wykorzystaniem gumy sensorycznej do piosenki „Jesień” oraz złożyli uroczystą przysięgę „Obrońcy drzew”. Po powrocie do przedszkola dzieci w grupach wykonały jesienne drzewa. Odbijając na wielkoformatowym kartonie swoje dłonie, jako znak że zawsze będą szanować otaczającą przyrodę, a w szczególności drzewa, które przecież są „płucami” naszej planety.

Opracowała: D. Antczak

Skip to content