Pomóc może każdy, nawet ten z malutkimi dłońmi i wielkim sercem…- czyli warsztaty z rodzicami w grupie IV

30 września w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach realizacji jednego z zadań Rocznego Planu Pracy Przedszkola na lata 2023/2024 ,,Wspomaganie przez przedszkole wychowawczej roli rodziny”. Spotkanie poprowadziła mama Kacpra. Pani Emilia jest magistrem pielęgniarstwa i pracuje na pododdziale kardiologii w jednym z naszych wojewódzkich szpitali. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Warsztaty jakie przygotowała dla ,,Jagódek” mama Kacperka pokazały, że dzieci nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zadławień, zranień, i złamań. Zapoznały się ze stetoskopem i słuchały bicia swojego serduszka. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane z podstawowym sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych i niebezpieczeństw czyhających w codziennym życiu np. atak psa. Przypomniały sobie bezpieczną pozycję podczas ataku zwierząt oraz omówiły zagrożenia spowodowane dynamicznie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Warsztaty, które przygotowała mama naszego kolegi to przede wszystkim połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt ratujący ludzkie życie. Na zakończenie spotkania każdy ,,mały ratownik” otrzymał niespodziankę od naszego gościa. Dziękujemy za poświęcony czas i mnóstwo pozytywnych wrażeń, które zapamiętamy na długo.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content