„Dzień Pokoju” w grupie 6 – latków

Międzynarodowy Dzień Pokoju, jako coroczne święto został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego ideą jest propagowanie pokoju na całym świecie. Aby wyrazić nasze poparcie dla tej szczytnej idei, pod koniec stycznia dzieci z grupy „Sowy” uczestniczyły w obchodach Dnia Pokoju. Ważność tej akcji, podkreśliliśmy naszym ubiorem. Kolor biały, który dominował na naszych ubraniach, symbolizował gołąbka pokoju – znak tego święta. W tym dniu podczas zajęć dydaktycznych rozważaliśmy, jak wielką wartością dla każdego człowieka jest „pokój na świecie”. Najbardziej z tym hasłem kojarzyły się przedszkolakom takie słowa jak: miłość, zgoda, szacunek, życzliwość, bezpieczeństwo, sprawiedliwość, radość. Wśród zadań do wykonania było np.: powiedzenie koledze lub koleżance czegoś miłego na ich temat; odgrywanie scenek sytuacyjnych – jak pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie; nauka rymowanki:
W naszym przedszkolu wszyscy się kochamy,
Wesoły uśmiech w świat dziś posyłamy.
By radość i zgoda wszędzie zagościły,
Na całym świecie pokój uczyniły!
Słowa rymowanki i inne hasła związane z ideą pokoju znalazły się na wspólnym plakacie, na którym dzieci odbiły swoje rączki umoczone w białej farbie. Ważnym momentem dnia było przybliżenie dzieciom postaci św. Jana Pawła II, patrona naszego przedszkola, który był wielkim orędownikiem pokoju na świecie. Historia jego życia pokazała dzieciom, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w czasach pokoju, w wolnym kraju. Bo jak same mówią: „dzięki temu możemy się wesoło bawić z innymi dziećmi”.

Opracowała: P. Michalak

Skip to content