Święto dyni z Małym Misiem

Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W grupie I ,,Zajączki” święto to obchodziliśmy 26 października. Na wstępie nie zabrakło zabaw integracyjnych z ,,dynią w roli głównej’’, były rymowanki, wierszyki oraz zabawy muzyczne w kole. Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy na podstawie utworu M. Kownackiej pt. ,,Dynia”. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki o czym przekonał się nasz Miś Krzyś, który w ramach modułu ,,Dbam o zdrowie z małym misiem” czynnie uczestniczył w naszych dzisiejszych zajęciach. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Podjęliśmy próby zmierzenia naszej największej dyni, którą przyniosła do naszej grupy Alicja. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe slalomy oraz dyniowy tor przeszkód. Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania „dyniowego wnętrza”. Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i próbowały już wysuszone pestki dyni. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni oraz dyni marynowanej. Później przystąpiliśmy do tworzenia dyniowych postaci. Dzieci miały głowy pełne pomysłów, każde dziecko chciało by jego dynia była wyjątkowa. Na zakończenie święta, każde dziecko otrzymało ,,dyniowy medal” To był dla wszystkich dzieci bardzo atrakcyjny dzień nie tylko ze względu na różnorodne zabawy ale także pod kątem edukacyjnym. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat roli warzyw w codziennej diecie, dowiedziały się w jaki sposób można je przetwarzać i co można z nich zrobić.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content