,,Skąd bierze się miód” – Obchody Międzynarodowego Dnia Pszczół

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Niezastąpiona jest rola jaką odgrywają w przyrodzie. To dzięki nim w jesieni możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i innych owoców. Dzięki pszczołom też, możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu. Aby poznać bliżej prace pszczelarza oraz zwyczaje pszczół i funkcje jakie pełnią one w środowisku przyrodniczym – dnia 20 maja 2022 r. w ramach Rocznego Planu Pracy naszego przedszkola oraz Międzynarodowego Dnia Pszczół zorganizowaliśmy spotkanie z pszczelarzem, który przedstawił dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski. Pan Dominik zapoznał dzieci z życiem pszczół i obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się , że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice, które są najliczniejszą grupą w całej pszczelej rodzinie i zajmują się przede wszystkim pracą na rzecz wspólnoty. Oprócz wiedzy jaką przedszkolaki zdobyły dzięki opowieściom, mogły zajrzeć do wnętrza ula, obejrzały z bliska skrupulatnie wypełniony plaster miodu, z którego wypływał żółty i niezwykle aromatyczny miód. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Jego walory smakowe i zapachowe sprawiały, że nie można było oprzeć się pokusie skosztowania. Pan pszczelarz omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Dzieci szczególnie zainteresował przyrząd o nazwie podkurzacz. Mogły własnoręcznie wypróbować jego działanie i dowiedzieć się do czego służy. Na zakończenie spotkania gość podarował przedszkolakom własnoręcznie wykonane świece woskowe. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Dziękujemy za niezwykłą lekcję przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content