Muzyczne opowieści Zajączków

,,Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?’’
Ludwik Jerzy Kern

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy ,,Zajączki” rozbudzały zainteresowania muzyczne na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem. Podczas muzycznych opowieści dzieci szukały odpowiedzi na pytanie Czym jest muzyka?. Czy dźwięki mają kolory?, Czy muzykę można zobaczyć? Wysłuchały opowiadania ,,Dydko i muzyka” oraz uczestniczyły w medytacjach dźwiękowych ,,Spacer po ulicy dźwięków” według I. Biermann. W ciągu tygodnia odkrywały dźwięki i muzykę przedmiotów. Przedszkolaki wydobywały dźwięki z różnych przedmiotów, a następnie z pomocą nauczyciela stworzyły akompaniament do utworu pt. ,,Orkiestra”. ,,Zajączkowa” orkiestra spisała się na medal i udowodniła, że grać mogą nie tylko instrumenty, ale wiele przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieci także wsłuchiwały się w dźwięki przyrody. Podczas zabaw dowolnych mogły samodzielnie doświadczyć muzycznych doznań, poznawać brzmienie danego instrumentu oraz urządzać mini koncerty w sali. Dzieci do muzycznych zabaw wykorzystywały instrumenty, które samodzielnie tworzyły z materiałów wtórnych. Obejrzały prezentację multimedialną na temat ,,Instrumentów muzycznych” klasyfikowały instrumenty według jednej cechy, liczyły dźwięki wydawane przez instrumenty. Tworzyły prace plastyczne inspirowane utworami muzyki poważnej. Uczestniczyły w wielu zabawach muzyczno-ruchowych rozwijających umiejętności rozróżniania dźwięków wysokich i niskich, cichych i głośnych.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content