Jesień w grupie „Sowy”

Dzieci z grupy VI przez cały tydzień zajmowały się tematyką jesieni. Wprowadzeniem do niej były gromadzone w kąciku przyrody dary jesieni – kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście, jarzębina. Podczas codziennych zajęć dzieci dowiadywały się m.in. dlaczego opadają liście, jak owady przygotowują się do zimy, jak powstaje deszcz. Doskonałą okazją do obserwacji jesiennych zmian w przyrodzie był spacer do parku. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć kokony owadów oraz otwory w drzewach, które są doskonałą kryjówką dla niektórych z nich. Nie zabrakło również artystycznych działań. Wykonaliśmy drzewa: klon, dąb i lipę w jesiennych barwach. W grupach przygotowaliśmy koronę dla Pani Jesieni ze zgromadzonych jesiennych darów. Z wykorzystaniem kasztanów uczyliśmy się dodawania i odejmowania, szacowania na oko, ustawiania elementów w określonym szyku. W parach graliśmy w znaną zabawę „Zgaduj – zgadula”, a według słów jesiennej rymowanki wykonywaliśmy masażyki pleców. Przy piosence „Malowała jesień” wystukiwaliśmy za pomocą kasztanów proste rytmy. Podsumowaniem zdobytych wiadomości były jesienne zagadki, z których rozwiązaniem dzieci nie miały żadnych trudności. Jak się okazuje nowa kolorowa pora roku może inspirować do wielu ciekawych działań i dostarczać wiele radości.

Opracowała: P. Michalak

Skip to content