Innowacja pedagogiczna w gr. VI „Żabki”

„Otuleni ciszą” to nazwa innowacji pedagogicznej wprowadzonej 23. września w grupie „Żabki”. Dzieci tego dnia poznały symbole osób Głuchych. Z ciekawością obejrzały film przedstawiający krótką scenkę. Następnie rozmawiały na temat przyjaźni w kontekście osób z deficytami zdrowotnymi. Wspólnie zastanawiały się nad tym, jak należy odnosić się do osób z problemami ze słuchem, jak zwracać się do nich, aby ich nie urazić. Przyjętym międzynarodowym symbolem Głuchych jest motyl. Motyle są głuche, a porównanie języka migowego do ich barwnych i trzepocących skrzydeł dopełnia znaczenia tego symbolu. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi. Stąd też praca plastyczna, wieńcząca zajęcia: „Motyl wyklejony plasteliną w odcieniach niebieskości oraz turkusu”. Dzięki innowacji pedagogicznej dzieci będą poznawały znaki w Polskim Języku Migowym (PJM) czyli naturalnym języku wizualno-przestrzennym społeczności Głuchych w Polsce oraz będą mogły dowiedzieć się więcej o Kulturze Głuchych.

Opracowała: D. Antczak

Skip to content