Innowacja pedagogiczna pt. „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalająca myślenie nauka czytania”

Od miesiąca września w dwóch grupach dzieci 6-letnich: „Jagódki” oraz „Truskawki” realizowana jest Innowacja Pedagogiczna pt. „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalająca myślenie nauka czytania”. Głównym jej celem jest wspieranie dziecka w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w przygotowaniu do nauki czytania i pisania oraz systematyczne wprowadzanie w świat liter i rozbudzanie jego zainteresowań czytaniem. Dzieci zapoznają litery zgodnie ze schematem, korzystają z różnych pomocy dydaktycznych, m.in. plansz edukacyjnych, alfabetu demonstracyjnego, książek obrazkowych czy zestawu drewnianych klocków. To właśnie od zdziwienia rozpoczyna się proces poznawania, wyzwala się entuzjazm poznawczy dzieci, uwalnia się radość z uczenia się. Niezwykle intuicyjny, ciekawy i twórczy materiał językowy, wizualny i konstrukcyjny jest początkiem poznawania, wielozmysłowego doświadczania i przeżywania najpierw w świecie głoski i litery, z czasem mowy i pisma, docelowo samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzieci obserwują i doświadczają zachowań językowych, wykorzystują doznania cielesne: sięgają po gesty, aby „zobaczyć” dźwięki, wyobrażają sobie literę przez budowanie i „odczuwanie” jej kształtu, nadają znaczenia wspomnieniom, aktywizują pamięć: zapamiętanie jednego gestu sprawia, że zapamiętanie kolejnego staje się łatwiejsze, projektują i rysują ciąg dalszy historii o dźwiękach, bawiąc się wyobrażają sobie i dostrzegają związki między obrazami głoski i litery. Mamy nadzieję, że tego typu działania rozbudzą u dzieci zainteresowanie czytaniem.

Opracowały: K. Mikołajczyk, I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content