Eksperymenty z papierem w grupie „Żabki”

Dzieci z grupy VI „Żabki” realizując na zajęciach tematykę „Świat w książkach zapisany” poznawały etapy powstawania książek oraz wzbogacały słownictwo związane z daną tematyką. Rozmawiały o znaczeniu książek w życiu człowieka oraz o ich szanowaniu. Wspólnie ułożyły kodeks pt. „Zasady korzystania z książek”, który został umieszczony w widocznym miejscu w sali. Ponieważ książki robi się z papieru, a papier powstaje z drzewa, dzieci doszły do wniosku, że należy je szanować jeszcze bardziej, bo w ten sposób mamy wpływ na nasze środowisko. Wielką radość sprawiło jednak dzieciom przeprowadzenie zabaw badawczych z wykorzystaniem papieru. Dzieci dowiedziały się m.in co się dzieję z papierem pod wpływem wody; jak rozkwita złożony z papieru kwiat na wodzie; co się stanie, gdy do szklanki z wodą przyłożymy kartkę i obrócimy nią; jak zachowują się kawałki papieru, gdy przyłożymy do nich naelektryzowany balon. Jednak największe wrażenie wywarło na dzieciach doświadczenie „Wędrująca woda”. Przedszkolaki cierpliwie obserwowały „wspinanie się” wody po ręczniku papierowym. Eksperyment ten obrazował wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie pokazało jak można uzyskać nowe kolory z barw podstawowych. Zajęciom towarzyszyły ekscytujące emocje, a eksperymenty z papierem okazały się doskonałym sposobem na praktyczne poznawanie świata.

Opracowała: K. Mikołajczyk

Skip to content