Eksperymenty w grupie „Ekoludki”

„Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał” Albert Szend Gyorg

Najlepszym sposobem zaspokojenia ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka. Fizyka, chemia na poziomie edukacji przedszkolnej są piękne, fascynujące, mają w sobie coś z bajki i czarów. Przedszkolaki z grupy Ekoludki mimo deszczowej pogody za oknem bawiły się doskonale. Dziś ich sala zamieniła się w pracownię chemiczną, a oni sami w prawdziwych chemików. Mali odkrywcy szukali odpowiedzi na wiele pytań: W jaki sposób mogę zabarwić sól?, Na czy polega doświadczenie wędrującej wody?, Jak barwimy kwiaty?, Dlaczego balon przebity wykałaczką nie pęka?, Jak powstaje tęcza na talerzu?, Jakie stany skupienia ma woda? oraz W jaki sposób powstaje chemiczne jojo? Mali badacze mieli okazję przeprowadzić proste doświadczenia oraz obserwacje, a także stawiać hipotezy i sprawdzać ich prawdziwość. Dzieci bardzo chętnie i w skupieniu wykonali eksperymenty wyjaśniające różne zjawiska chemiczne i fizyczne. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości, a jednocześnie sprawiło, że uczyły się odkrywać to co nieznane, a zarazem fascynujące.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content