Wybuchający wulkan

W związku z realizacją w grupie II „Smerfy” tematyki związanej z dinozaurami, dzieci przynosiły do przedszkola rożne figurki oraz książki o tej tematyce. Tak powstał w sali kącik dinozaurów. Podczas zajęć przedszkolaki pogłębiły wiedzę nt. tych prehistorycznych zwierząt, m.in. dowiedziały się dlaczego dinozaury wyginęły. Jedna z teorii głosi, iż przyczyną ich wymarcia mogła być wzmożona aktywność wulkanów, dlatego aby dzieci mogły zaobserwować czym tak naprawdę jest wulkan, przeprowadzony został swoisty eksperyment. Do tego doświadczenia potrzebne były: słoik, woda, soda oczyszczona, barwnik, płyn do naczyń oraz ocet. Wybuch był spektakularny i wzbudził ogromne zainteresowanie przedszkolaków. Do wspólnego eksperymentowania przyłączyły się również dzieci z grupy „Misie” oraz „Skrzaty”. Tego typu zabawa jest najlepszym sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka, zdobywania wiedzy i rozbudzenia ciekawości otaczającym światem. Uczy prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.